Cykle filmowe - archiwum

 

Te cykle filmowe wzbogacały repertuary kin o przebojowe pełnometrażowe filmy dokumentalne. Wszystkie przeszły chrzest bojowy na tworzonym przez nas festiwalu Millennium Docs Against Gravity

 

Najlepsze filmy dokumentalne dekady

Crème de la crème współczesnego filmu dokumentalnego, który dawno przestał być uważany za gorszego brata kina fabularnego. Nasz przegląd to wybór najlepszych propozycji tego gatunku. Wszystkie były przebojami festiwalu Millennium Docs Against Gravity, wszystkie zapełniały sale i budziły sporo emocji oraz dyskusji. W programie m.in. nominowane do Oscara „Scena zbrodni”, w której Joshua Oppenheimer przypomniał światu o indonezyjskim ludobójstwie i „Jutro albo pojutrze” – poruszająca historia dojrzewania jeżdżących na deskorolkach przyjaciół, a także film-eksperyment Pawła Łozińskiego o terapii rodzinnej. Ten cykl zaspokoi oczekiwania najbardziej wybrednych kinomanów.

 

Architektura świata

Opowieść o architekturze to opowieść o tym, jak przestrzeń i jej zagospodarowanie wpływa na nasze życie. Na ile to my ją kształtujemy, a na ile to ona kształtuje nas? W ramach cyklu przyjrzymy się współczesnym rozwiązaniom urbanistycznym i poznamy nowatorskie podejścia do koncepcji domu. Zastanowimy się też nad wpływem utopijnych projektów architektonicznych na życie ich mieszkańców, a także poszukamy odpowiedzi na pytanie czy budynki mogą być nośnikiem idei odbiciem współczesnej kultury. Naszymi przewodnikami zostaną najwybitniejsi architekci XX i XXI wieku, tacy jak Rem Koolhas, Bjarke Ingels, czy Luis Barragán.

 

Oblicza sztuki

Świat sztuki współczesnej widziany okiem najlepszych reżyserów. Wybitni artyści, ludzie, którzy poświęcili całe swoje życie temu, żeby patrzeć i tworzyć inaczej. Wśród nich są Marina Abramović, Joseph Beuys, reżyserzy Agnès Varda i Michał Waszyński, a także... Jean Paul Gaultier, bo moda też jest sztuką. Nie zabraknie również grafficiarzy ze slumsów w São Paulo i sudańskich miłośników kina. Cykl zachwyci pasjonatów sztuki i kultury. Może być doskonałym uzupełnieniem zajęć plastycznych i lekcji z historii sztuki lub filozofii.

 

Zobacz muzykę

Jak wykluwały się blues i reggae? Jakie są prywatnie Grace Jones, PJ Harvey i M.I.A? Jak w świecie muzyki zaistniała nastoletnia afgańska raperka? Jak powstaje muzyka filmowa? Kim byli bohaterowie kulturalnej rewolucji lat 60. w Londynie? Jak wygląda bezwarunkowa miłość do boysbandów? „Zobacz muzykę” to wybór najlepszych filmów dokumentalnych, których twórcy mają nie tylko ucho, ale także oko do muzyki.

 

Oblicza fotografii 2020/2021

Historia fotografii jest historią patrzenia. Jak świat oglądali najwybitniejsi fotografowie? Jakie opowieści kryją się za zdjęciami otwierającymi nam oczy na sprawy, których wolelibyśmy nie widzieć? „Oblicza fotografii” to podróż do historii fotografii z całego świata. Zabierają nas w nią mistrzowie m.in. Bert Stern, Anton Corbijn, Sebastiao Salgado, JR, czy Letizia Battaglia. Jednak ten cykl to nie tylko kompendium wiedzy o najwybitniejszych fotografach, ale także zachęta do tego, aby spojrzeć inaczej na to, co nas otacza.

 

W 10 filmów dookoła świata 2020/2021

W ramach cyklu „W 10 filmów dookoła świata” odbędziemy podróż po całym globie w ciekawym towarzystwie. Bohater „Nowego Jorku na piechotę” pokaże nam prawdziwe oblicze wielkiej metropolii. „Stroiciel Himalajów” podejmie się transportu 100-letniego fortepianu na rekordową wysokość w górach. Legendarny nurek Jacques Mayol zabierze nas na dno oceanu. Afrykańską sawannę zobaczymy okiem austriackich turystów-myśliwych. Pokonamy autostopem 97 tys. kilometrów z parą młodych podróżników. Przedstawione filmy skonfrontują nas z odmiennymi światami oraz pokażą, jak czerpać przyjemność ze spotkania z drugim człowiekiem.

 

Science Non-Fiction 2020/2021

Naukowcy przewidują, że humanoidalne roboty w ciągu kilku lat staną się integralną częścią naszego życia. Klonowanie stało się faktem. Komunikacja między ludźmi nigdy nie była łatwiejsza, a dostęp do informacji i usług nigdy nie był równie szybki. Rozwój nowych technologii przynosi nam niesamowite możliwości i udogodnienia, ale nie jest wolny od zagrożeń. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć dokąd zaprowadzą nas próby przywrócenia do życia mamutów czy dalszy rozwój mediów społecznościowych? Cykl „Science Non-Fiction” to wizualny przewodnik po cyfrowej przyszłości, od której nie ma ucieczki.

 

Zobacz, aby zrozumieć świat 2020/2021

Rosyjski reżyser przez rok dokumentuje życie przeciętnej rodziny w Korei Północnej („Pod opieką wiecznego słońca”). W „Wielebnym W.” mnich buddyjski nawołuje do krwawych czystek etnicznych. Sekretarz Generalny ONZ ginie w tajemniczych okolicznościach. Niemożliwe? Cykl „Zobacz, aby zrozumieć” pokazuje historie, w które nikt nie uwierzyłby, gdyby ich scenariuszy nie napisało samo życie. To przegląd filmów, które pokazują nam miejsca i ludzi, do których bardzo trudno dotrzeć z kamerą.


 

Planeta B nie istnieje 2020/2021

Czy możemy zapobiec katastrofie klimatycznej? Jak to możliwe, że wyrzucamy do kosza 50% żywności, którą produkujemy? Które uprawy rolne niszczą naszą planetę i co sprawiło, że co roku giną miliony pszczół? „Planeta B nie istnieje” to cykl filmowy, który pomaga zrozumieć zagrożenia i szanse na ocalenie ludzkości związane z kryzysem klimatycznym. Twórcy prezentowanych filmów wskazują, że największym i najbardziej niebezpiecznym drapieżnikiem w przyrodzie jest człowiek. Czy możemy to zmienić?



 
 

Filmoterapia z Sensem 2020/2021

Czy filmy mogą leczyć? Wierzymy, że tak! Według najnowszych badań naukowych seans w kinie może mieć siłę terapeutyczną. „Filmoterapia z Sensem” to wybór filmów, które dotykają najbardziej „życiowych” i psychologicznych tematów. Ważnym celem cyklu jest pokazanie, że film możemy potraktować jako narzędzie pracy z własnymi emocjami. Każdy z proponowanych tytułów świetnie nadaje się do projekcji połączonej z dyskusją z psychologiem lub ekspertem w temacie poruszanym przez film.

1.png

FILMOTERAPIA Z sensem: kurs filmoterapii

Do kina przychodzi się po emocje, ale  również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.  Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy specjalistów z Uniwersytetu SWPSgości magazynu Sens oraz autorkę projektu Filmoterapia.pl Martynę Harland.

 
ludzie zamiast liczb.jpg

Nowa ekonomia: ludzie zamiast liczb

Cykl pokazów filmów dokumentalnych oraz dyskusji o Nowej Ekonomii. Coraz częściej politycy i naukowcy sięgają po najnowsze zdobycze ekonomii behawioralnej, aby zrozumieć dlaczego ludzie podejmują irracjonalne decyzje. Coraz więcej osób kwestionuje model wzrostu oparty na ciągłej konsumpcji i pyta dlaczego PKB jest wskaźnikiem dominującym politykę makroekonomiczną, jeżeli wskaźnik ten ani nie odzwierciedla szczęścia ani stopnia degradacji środowiska? Podczas naszych spotkań będziemy się zastanawiać jak Nowa Ekonomia może pomóc nam zrozumieć otaczający nas świat i wyzwania XXI wieku. 

 
człowiek w kinie.jpg

człowiek w kinie

Dyskusyjny Klub Filmowy pod tytułem: „Człowiek w Kinie”. To cykl spotkań, podczas którego film jest punktem odniesienia do szerszej dyskusji na temat naszego społeczeństwa, na temat praw człowieka i problemów cywilizacyjnych, z którymi my, jako ludzkość, musimy się skonfrontować. Partnerem programu jest Amnesty International.

 
Kadr z filmu ”Fuck for Forest”, reż. Michał Marczak

Kadr z filmu ”Fuck for Forest”, reż. Michał Marczak

Ekologia: Klimat na zmiany

 
5.jpeg

ekologia: jestem tym, co jem

Cykl składający się z filmów dokumentalnych na temat zdrowego odżywiania. Porusza problemy pojawiające się na poziomie produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności. Co jest dla nas zdrowe a co nam szkodzi? Czym jest etyczne i odpowiedzialne rolnictwo? Dlaczego marnujemy ogromną część wyprodukowanej żywności i jaki ma to wpływ na nas i zdrowie planety?