Fundacja Okonakino

 
 
OKO-na-KINO_logo.jpg

Fundacja Okonakino powstała w 2009 roku. Realizowała liczne zadania publiczne we współpracy m.in. z m. st. Warszawa. Fundacja Okonakino organizuje Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, dofinansowywany z Urzędu m. st. Warszawa.

Wydarzenia towarzyszące Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity są częścią projektu Akademii Dokumentalnej. Debaty wokół filmów organizowane są z udziałem polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych, mediów, ekspertów, filmowców. Integrują różne środowiska i pozwalają publiczności czynnie uczestniczyć w krytycznym odbiorze festiwalu.

W latach 2023-2025 Fundacja Okonakino realizuje projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole, współfinansowany przez m.st. Warszawa. W ramach projektu Od ciekawości do kreatywności w otwarty naborze zostały wyłonione cztery warszawskie szkoły ponadpodstawowe, w których odbywają się projekcje filmów dokumentalnych z Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, udostępnione na platformie edukacyjnej Akademia.vod.mdag.pl, lekcje towarzyszące projekcjom i spotkania z ekspertami. Elementem projektu są działania twórcze uczniów i uczennic będących odbiorcami i odbiorczyniami działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia.

W latach 2019-2022 Fundacja Okonakino realizowała projekt Akademia filmu awangardowego w partnerstwie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy współfinansowaniu przez m. st. Warszawę.

W 2023 roku Fundacja Okonakino była partnerem projektu Akademia filmu awangardowego realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, współfinansowanego przez m. st. Warszawę.

W 2021 roku Fundacja Okonakino realizowała projekt Aktywni w szkole i poza szkołą – filmowe praktyki obywatelskie, dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Przedsięwzięcie zakładało współpracę online z grupami nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu kujawsko-pomorskiego, którzy pod okiem ekspertów przygotowali cykle zajęć obywatelskich dla uczniów z regionu, w oparciu o filmy dokumentalne, które dają przykłady działań obywatelskich w Polsce i zagranicą.

W latach 2015-2019 Fundacja Okonakino realizowała projekty Akademii Dokumentalnej – liczne cykle projekcji i wykładów skierowanych do młodzieży akademickiej przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Wrocławskim, SWPS.

W ramach działań Akademii Dokumentalnej odbyły się pokazy i szkolenia dla nauczycieli (m.in. w kinie Luna, Elektronik i Atlantic), projekcje i debaty m.in. dla rodziców z dziećmi w ramach cyklu OKI DOKI; pokazy dla seniorów (w kinie Luna), warsztaty dla dzieci w ramach cyklu OKI DOKI, cykle filmowe dla młodzieży, a także pokazy i debaty międzypokoleniowe.

W 2017 roku Fundacja Okonakino zorganizowała projekt „Edukacja dokumentalna”, którego komponenty był poświęcone edukacji najmłodszych – „Kino pokazuje świat” i filmowi awangardowemu – „Found footage: ożywianie archiwów". Przedsięwzięcie było zrealizowane we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie w ramach programu „Kultura-Interwencje” Narodowego Centrum Kultury. Projekt obejmował cykl projekcji i dyskusji angażujących teoretyków, kuratorów i twórców polskich filmów found footage oraz warsztaty uwzględniające zagadnienia montażu filmowego skierowane do młodzieży szkolnej.

Więcej o wydarzeniu >>

W 2012 roku, przy dodatkowym wsparciu MKiDN, we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Goethe-Institut została zorganizowana wystawa „Harun Farocki Pierwszy Raz w Warszawie”, prezentująca dorobek tego awangardowego twórcy. Była to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja prac Haruna Farockiego – niemieckiego twórcy filmów awangardowych, dokumentalnych i wideoinstalacji, należącego do grona najciekawszych artystów współczesności. Jego prace koncentrują się na analizie rzeczywistości, łącząc ją z refleksją nad współczesną wizualnością.